14.03.25

 Нове Положення про олімпіадний та турнірний рух: зміни, що відкривають нові можливості

Які ключові зміни закладено в новому Положенні про олімпіадний та турнірний рух:

1.          Всеукраїнські олімпіади відбуватимуться в 3 етапи:

І етап — місцевий з відкритою реєстрацією для всіх охочих

ІІ етап — обласний + учасники з-за кордону + учні наукових ліцеїв

ІІІ етап — державний + переможці закордонного округу + учні УФМЛ (в олімпіадах з математики, астрономії, фізики)

2. Більше можливостей для залучення нових талантів:

·  можливість самовисування на І (місцевий) етап олімпіади, без посередництва школи чи вчителів;

·  доступність олімпіад і турнірів для дітей з ООП (особливими освітніми потребами);

·  можливість участі українських учнів із-за кордону: такі учні приєднуватимуться до ІІ етапу олімпіади і писатимуть її дистанційно з дотриманням заходів для академічної доброчесності;

·  системна підготовка учнівського олімпіадного резерву (школи, навчальні збори, відбіркові та тренувальні збори);

·  доступність для учнів наукових ліцеїв участі на ІІ етапі, а для учнів з Українського фізико-математичного ліцею КНУ імені Тараса Шевченка (УФМЛ) на ІІІ етапі в олімпіадах з математики, фізики, астрономії.

3.      Рівні умови участі та справедливість:

·  На ІІ (обласному) етапі —  учасники з усіх областей матимуть однакові завдання

·  Чітко визначено роль журі та предметно-методичної комісії, персональна відповідальність за передчасне розголошення завдань

·  Алгоритм уникнення конфлікту інтересів

4. Більше шансів пройти на ІІІ етап олімпіади завдяки оновленій системі рейтингів

Тепер склад учасників ІІІ етапу формуватиметься з двох частин:

Регіональний склад команди (РСК) — визначається за індивідуальним регіональним рейтингом, який враховує результати виступів усіх учасників команди за останні два роки. За кожен отриманий диплом нараховуються рейтингові бали:

·          І місце — +5 балів

·          ІІ місце — +3 бали

·          ІІІ місце — +1 бал

Додатковий склад команди (ДСК) — формується за Всеукраїнським рейтингом серед учасників ІІ етапу. Цей рейтинг складають окремо для кожного класу, впорядковуючи учасників за кількістю балів — від найбільшого до найменшого. Кількість учасників додаткового складу команди у межах кожного класу визначається як різниця між граничною кількістю в 48 учасників на відповідний клас та кількістю учнів цього класу, що вже визначені в РСК. Тож у ДСК можуть потрапити ті учні, які набрали найбільше балів у своєму класі по Україні, але не були зараховані до регіонального складу.

Ця система дає змогу більшій кількості учнів узяти участь у фінальних змаганнях, навіть якщо вони не стали переможцями обласного етапу, але показали високі результати у всеукраїнському рейтингу. Таким чином підвищено доступність олімпіад для понад 30-40% учнів та учениць.

5.     Нова STEM-олімпіада

На заміну інтернет-олімпіадам тепер буде STEM-олімпіада: інтелектуальне змагання з дисциплін природничої, математичної, технологічної та інформатичної освітніх галузей серед учнів 9–11 класів шкіл та профтехів, що відбуватиметься у 2 етапи: очний і заочний. Ця олімпіада стимулюватиме розвиток учнівських компетенцій, що є ключовими для майбутніх фахівців у науці та технологіях.

6.     Якісна підготовка до міжнародних змагань

·          Відбіркові збори — формують команди учнів з-поміж переможців ІІІ етапу для участі в Міжнародних олімпіадах. Кількість учасників, хто проходить на відбіркові збори, визначається за формулою: кількість учасників відповідно до правил міжнародного змагання × 3. Так більше учнів матимуть змогу тренуватися перед змаганнями та вдосконалювати свої навички. 

·          Тренувальні збори — підготовка переможців Відбіркових зборів до міжнародних змагань, що організовує Національний центр «Мала академія наук України».

7.      Поліпшення організації олімпіадного і турнірного руху, якісний супровід на кожному етапі, ефективна координація:

·          Відповідальним органом за координацію олімпіад визначено Національним центром «Мала академію наук України» — профільну загальнодержавну інституцію, що вже зарекомендувала себе як ефективна в роботі з обдарованою молоддю. Це суттєво посилить організацію олімпіадного руху, забезпечить якісний супровід на кожному етапі. Ба більше —  МАНУ забезпечуватиме централізовану й профільну координацію та підготовку до міжнародних змагань, що допоможе підвищити результати наших учнів на міжнародній арені.

·          Координатори (національні та регіональні)  — забезпечуватимуть організаційно-методичний супровід олімпіади за предметом та підтримку учасників.

·          Також злагодженій роботі будуть сприяти: оргкомітети, журі, предметно-методичні комісії, що відповідатимуть за формування завдання, рейтингів, а також експерти-консультанти, що надаватимуть допомогу, зокрема в питаннях апеляції.

Немає коментарів:

Дописати коментар